Tyto děti my nebereme...

Přečteno 5943 x

Dnes, jako už několikrát v minulosti, mě akutně prosí o pomoc naléhavý hlas v telefonu: „Nevím, co si počít. Porodila jsem své dítě ambulantně a ráda bych pro něj našla pediatra. Ale žádný lékař s námi nechce mít nic společného."

A tak dnes, stejně jak už několikrát v minulosti, se rozzlobeně zamýšlím nad protiprávním chováním našich lékařů. Jak je možné, že se zde tak očividně porušuje zákon, ale rodiče jsou nakonec ti, kteří ačkoliv nedělají nic protiprávního, jsou celou situací nejvíce poškozeni? Copak na lékaře v tomto státě neplatí zákon? Nevztahuje se snad Hippokratova přísaha i na děti narozené ambulantně?

Je téměř jisté, že pokud přijdete domů s dítětem porozeným ambulantně, odpovědí od paní doktorky bude: „Tyto děti my nebereme." Domnívala jsem se, že být lékařem je poslání. Užitečné a obětavé, právě proto, že musí být připraven poskytnout péči naprosto komukoliv. A pokud takováto maminka bude chtít jednat otevřeně a nahlásí svůj úmysl rodit ambulantně své pediatričce již předem (což není povinna učinit), mohu téměř s jistotou počítat se zoufalým telefonátem od této maminky, že si ambulantní porod nakonec rozmyslela. Paní doktorka nejenže odmítne vzít takové dítě do péče, ale důkladně maminku informuje o VŠECH rizikách, která se za celou historii lidstva stala a nezapomene vše patřičně nafouknout. Prý: „Nemůžete pro své dítě udělat nic lepšího, než zůstat s ním pár dnů v nemocnici..., jestli jej milujete, udělejte to pro něj......,nerozumím, o co vám maminkám vůbec jde, my jsme to taky vydržely......

A já se ptám. Copak jsme my Češi a Slováci jiní než třeba Rakušané, Němci nebo Holanďané? Copak naše děti jsou jiné a rizikovější? Jak to, že nic z těchto strašáků neplatí tam? Jak to, že si lékařka nedovolí nikoho takovýmto způsobem strašit a odrazovat? Jak to, že tam se každá zdravá rodička považuje za kompetentní odejít z porodnice hned po porodu a pokud tam naopak chce zůstat, platí si za tuto péči jako za nadstandardní, jelikož může jako zdravá odejít hned domů?"

Je něco prohnilého v tomto státě. Ale nebudou to ani děti, ani jejich rodiče, kteří se rozhodli přivést je na svět ambulantně.

Chci věřit lékařům, že mají po studiích medicíny dostatek znalostí, aby dokázali pečovat o dítě dvě hodiny po porodu. Zde však nejde o jejich znalosti, ale o jejich vůli. A tu postrádají. Kdyby to nebylo nelegální, řekla bych si, budiž. Pokud je však jejich nevůle v rozporu nejen s dobrými mravy, ale i s právními předpisy tohoto státu, chci svůj nesouhlas přímo vykřičet.

Každý člověk, který si platí pojištění, jako rodiče těchto dětí, má právo na svobodnou volbu lékaře. Pokud si jej tedy vyberete a požádáte, aby přišel zkontrolovat vaše dítě po ambulantním porodu, on MUSÍ přijít. Lékař si totiž pacienty NESMÍ vybírat. Člověk nemusí lékaři předem sdělit nic, aby jej přijal do péče. A lékař jej nesmí odmítnout (s výjimkou plného stavu), i kdyby se jednalo o člověka bez domova, s HIV, hepatitidou nebo kriminální minulostí. Je totiž LÉKAŘ. Je to člověk s vlastním postojem a názory, ale v pozici lékaře - profesionála, nesmí vynášet žádné soudy, nikoho hodnotit, odsuzovat, posuzovat, ani odmítat. Je totiž LÉKAŘ. A ten si nevybírá, koho bude léčit. 

Dodnes si vzpomínám na situaci, kdy do čekárny u odborného lékaře, kde jsem čekala na vyšetření, přivedli policisté vězně v poutech. Byla jsem tehdy i ráda, že nás všechny předběhl a šel rovnou dovnitř. Později jsem se od lékaře dověděla, že je to vrah, který dostal doživotí, ale že i on má právo na zdravotní péči, kterou mu v této situaci mohl poskytnout pouze on, protože jako jediný vlastní potřebný přístroj pro jeho léčbu.

Myslíte, že je normální, aby byla automaticky poskytnuta potřebná péče vrahovi, nikoliv však nevinnému dítěti, které se "provinilo" pouze tím, že si dovolilo mít o 70 hodin věku méně než jiné děti? Proto se nenechejme odbýt větou: „Tyto děti my nebereme.“ Jsou to děti, jako každé jiné. Milujme je, opatrujme je a chraňme je, třeba i před neprávím.

Možná nemůžeme měnit zákony, ale můžeme projevit svoje špatné zkušenosti. Mrzí mě, že bývá neprofesionálními lékaři zmařena vůle rodičů porodit své dítě ambulantně. Jediné, co toto může změnit, je síla „odspodu“. Od nás rodičů. Je potřeba, aby důsledky padaly také na lékaře porušující zákon. Je potřeba na nezákonné chování lékařů upozornit.

Rodiče mohou napsat stížnost na nadřízený orgán tohoto pediatra, čili na kraj. Také na lékařskou komoru (http://www.lkcr.cz/) a do své pojišťovny, které platí poplatky a se kterou má daný lékař smlouvu, přesto jim však péči odepřel. A nakonec do Ligy lidských práv (http://www.llp.cz/). Možná se tito lékaři začnou vzpamatovávat, když pocítí ztrátu v peněžence, možná pokuta a pokárání nadřízeného orgánu nebo své profesní organizace je přiměje zamyslet se nad svých chováním a vymazáním věty: „Tyto děti my nebereme" ze svého repertoáru.

autorka: Majka Staňková
www.Centrum-Majka.cz, www.PorodBezObav.czChcete odebírat příspěvky tohoto blogu?

Zpět na přehled článků

Nahoru