Jóga pro mami a mimi

Skupina dětí ve věku 2-9 měsíců

Když se řekne „jóga“, mnoho laiků si představí stoj na hlavě nebo krkolomné pozice se složitě propletenýma rukama a nohama, dlouhé tiché meditace… Těžko si pak asi dokážeme představit lekce jógy určené maličkým kojencům. Ale ono to jde! A tradice tzv. baby yogy je velmi dlouhá, jen v Čechách o ní málo víme. Skutečnou podstatou a cílem jógy je zvědomování vlastního těla, citlivé reagování na jeho aktuální možnosti a potřeby, cílená práce s tělem, dechem a myslí, která po malých krocích vede k lepšímu zdraví a větší radosti ze života. A to novorozenec dokáže a pouští se do nabízených aktivit s touhou objevovat svět. Jeho maminka je bezpečným průvodcem, lektorka nabízí a vysvětluje pozice vhodné pro danou fázi psychomotorického vývoje děťátka, společnost ostatních miminek jej motivuje k pokrokům a sociálnímu kontaktu. Nejde však jen o protahování a posilování tělíčka a rozvoj pohybu. Neméně důležitá je hravá interakce mezi maminkou a děťátkem, posilování bezpečné vazby mezi nimi a rozvoj komunikace. Mezi miminkem a rodičem se v interakci rozvíjí spirála radosti - děťátko vyjadřuje potěšení z pohybu a pozornosti rodiče a ten přirozeně reaguje vřelou odezvu, která budí ještě větší potěšení.

Benefity jógy pro mami a mimi

  • Jistější interakce s miminkem

Někdy mají novopečené maminky tendenci k děťátku přistupovat s velkou opatrností a nejistotou. Novorozenec jim připadá tak křehký a bezbranný. Ale i novorozené miminko toho spoustu zvládne, má velkou sílu a touží po pohybu a kontaktu s tělem maminky. Představte si, co všechno s vámi absolvovalo během devíti měsíců těhotenství – pohybovalo se při každém vašem kroku, bylo s vámi, když jste běžela na tramvaj, dělala domácí práce, cvičila, zkrátka při každé aktivitě. A na to po porodu navažme a buďme společně aktivní. Není potřeba čekat, až bude miminko větší, až bude například samo držet hlavičku, až nás bude méně potřebovat. Naopak, intenzivní a aktivní první týdny společného života, budou dobrým základem pro náš vztah, poskytnou větší jistotu a sebevědomí ženě v její mateřské roli i novorozenci, který objevuje svět.

  • Delší a kvalitnější spánek

Během lekce se miminko příjemně unaví a zrelaxuje. Po cestě ze cvičení si většinou užije vydatný spánek a i v noci lépe spí. Přiměřený pohyb také podporuje u děťátka vyrovnanější nálady a chování.

  • Stimulace celého tělíčka i nervového systému, správný psychomotorický vývoj

Děťátko je motivováno k psychomotorickým pokrokům. Cvičením mu poskytujeme nabídky, ale nijak jej nenutíme a sledujeme jeho odezvu – samo ví, kdy je připravené a naši nabídku využije. Na lekcích jógy jsme často svědky prvního otočení na bříško, prvních pokusů o lezení i nejistých krůčků. Vedení a plná pozornost maminky pomáhá dětem zvládnout frustraci, která je normální během přechodových obdobích mezi vývojovými stádii.

  • Prevence kolik a bolavého bříška

Cvičení stimuluje proces trávení a pomáhá dětem od nadýmání.

  • Společná relaxace

Zážitek společné relaxace (v leže, v náručí maminky, v chůzi, při kojení…), která je součástí každé lekce je benefitem pro rodiče i miminko. Podporuje jejich neverbální komunikaci. Tato láskyplná tichá interakce může dokonce oběma pomoci vyrovnat se s porodním traumatem a „zahojit“ negativní zážitek.

  • Jógové cvičení pro maminku

Krátce po porodu se potřebuje naše tělo zregenerovat, protáhnout se a odpočinout si. Do lekce jsou proto zařazeny pozice, které pomohou ženám znovu posílit pánevní dno a protáhnout záda namáhaná nošením miminka.

Jak lekce probíhá

Každá lekce trvá 45 minut. Do tělesných aktivit zařazujeme i říkanky a písničky, vše probíhá hravou formou. Během lekce pomáháme v různých pozicích dětem v posílení a protažení celého tělíčka. Princip je stejný jako ve skladbě jógové lekce pro dospělé – jde nám o komplexnost; zařazujeme předklony, záklony, zkruty a obrácené pozice ve vyrovnaném poměru, v jemných variantách uzpůsobených miminkům. Cvičení je určeno oběma – mamince i děťátku. Vše přizpůsobujeme individuálním potřebám dětí - maminka může kdykoli děťátko krmit, utišovat ho, mluvit s ním, jak je zrovna potřeba. Někdy mají ženy starost, že právě jejich děťátko je uplakanější, že bude narušovat hodinu. Moje zkušenost je, že většinou vlastní dítě vnímáme mnohem ostražitěji než ostatní a skutečnost vlastně není vůbec tak špatná. Pláč a křik je součástí zdravých a normálních projevů miminka, je jejich nástrojem komunikace, stejně jako spokojený úsměv a vrnění – do lekcí jógy s dětmi rozhodně patří a nikdo zde neočekává ticho a klid. Klid musíme jako maminky malých dětí najít uvnitř :)

O lektorce

Mgr. Jitka Balášová

Pracuji jako lektorka jógy a začínám se svou soukromou psychoterapeutickou praxí. Vystudovala jsem sociální pedagogiku a psychoterapeutická studia. Józe se věnuji řadu let a snažím se ji propojovat s tím, co mi život přináší. Tak mě mé vlastní těhotenství přivedlo k lektorství gravidjógy a později jsem s mým synem začala cvičit dětskou jógu a vést její lekce. V této oblasti jsem absolvovala instruktorský kurz v Londýně u organizace Birthlight. Protože se jako lektorka často setkávám se ženami, které řeší gynekologické potíže, zotavují se po náročném porodu, nebo si přejí otěhotnět a početí děťátka se nedaří, otevřela jsem také skupinu terapeutucké jógy pro ženy. Mým cílem je pomáhat v rámci obou mých profesí – psychoterapie a lektorování jógy, lidem ke spokojenému životu. Tyto dvě oblasti práce jsou pro mě neoddělitelné, stejně jako naše duše a tělo tvoří jednotu.Nahoru